Náš príbeh
Dva kilometre severne od dominanty Spiša leží obec Bijacovce, v ktorej sa nachádza kaštieľ - bývalé rodové sídlo starobylého šľachtického rodu Csákyovcov. V kaštieli sídli Spojená škola Bijacovce, organizačná zložka Stredná odborná škola lesnícka v Bijacovciach, ktorá od roku 1967 pripravuje absolventov pre prácu v lesnom hospodárstve. V tomto historickom prostredí v roku 2000 som s manželkou a troma ďalšími členmi založili neziskovú organizáciu - Svätý Hubert, n. o. so sídlom na SOU lesníckom v Bijacovciach. Cieľom organizácie je poskytovanie všeobecno-prospešných služieb v oblasti poľovníctva a ochrany prírody. Jedným z cieľov je oslava dňa poľovníkov, milovníkov a ochrancov prírody, organizovanie Dňa "Svätého Huberta" - patróna poľovníkov. Oslavy sa konajú každý rok začiatkom septembra. Medzi prvých spoluorganizátorov patrilo SOU lesnícke Bijacovce a Obec Bijacovce. Postupom času sa oslavy Dňa sv. Huberta stali tradíciou a pri desiatom ročníku som začal uvažovať, akým spôsobom ešte viac spropagovať túto akciu a zviditeľniť prostredie kaštieľa a školy. Nápad sa zrodil, keď som si uvedomil, koľko poľovníckych trofejí vlastnia poľovníci. Veľa takýchto trofejí končí u výkupcov, ktorí ich znehodnotia a predajú ďalej - na farmaceutické účely do Ázie. Začal som zbierať a sústreďovať tieto exponáty s tým, že by mohli byť využité v zriadenom múzeu poľovníctva a lesníctva, ktoré by bolo v priestoroch kaštieľa. Spolu s Ing. Pavlom Sedlákom, riaditeľom školy, ktorý sa stotožnil s myšlienkou vytvorenia múzea, sme začali hľadať vhodné priestory pre realizáciu. Vedeli sme, že to nebude jednoduché a bez pomoci sa nezaobídeme. O pomoc sme požiadali starostu obce Bijacovce - Mgr. Jána Pivovarnička. Ten myšlienku podporil a podľa možností obce prisľúbil účasť na projekte.
Zriaďovateľom školy je Prešovský samosprávny kraj, a tak prvým predpokladom zriadenia poľovníckeho múzea bol jeho súhlas. Dňa 12.8.2014 som dohodol stretnutie s MUDr. Petrom Chudíkom - predsedom PSK, kde s Ing. Pavlom Sedlákom, riaditeľom SOŠ v Bijacovciach a Mgr. Jánom Pirovarničkom, starostom Obce Bijacovce, sme predstavili projekt múzea. Projekt a myšlienka zriadenia múzea predsedu PSK zaujala a dostali sme súhlas k realizácii múzea v nevyužívaných priestoroch kaštieľa. Vypracovali sme štatút múzea a plán asanácie a rekonštrukcie priestorov rozdelený do dvoch etáp. Ukončenie a sprístupnenie múzea sme plánovali k 10.9.2016.
Začiatkom roka 2015 sa začalo s čistením priestorov - odstránením starých omietok, sušením múrov. Nasledovala oprava strechy, elektroinštalácie, nové omietky a ďalšie práce, pričom okrem prác cez dodávateľské firmy na múzeu pracovali tiež žiaci školy a podporovatelia. Zvlášť chcem spomenúť Ing. Karola Lacka, PhD., vedúceho odboru školstva, ktorý sa od začiatku angažoval a podporoval myšlienku poľovníckeho múzea.
Dňa 10.9.2016, pri príležitosti 16. ročníka Dňa sv. Huberta, bolo múzeum sprístupnené verejnosti. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili Ing. Karol Lacko, PhD. za Prešovský samosprávny kraj, Ing. Tibor Lebocký, PhD. a PaedDr. Imrich Šuba za Slovenskú poľovnícku komoru.
Otvorením múzea myšlienka propagácie poľovníctva, ochrany prírody nekončí. Máme v pláne rozšíriť múzeum o ďalšie priestory, upraviť park, opraviť fasádu, opraviť vstupnú bránu kaštieľa, vybudovať kaplnku sv. Huberta, zriadiť voliéry pre mini ZOO. Naplnením týchto cieľov sledujeme propagáciu poľovníctva, lesníctva, historického kaštieľa rodu Csákyovcov z roku 1780 pre širokú verejnosť i turistov.
V samotnom múzeu môžu návštevníci vidieť štyri menšie expozície, ktoré sú tematicky rozdelené na časť:
poľovníctva - s trofejami, s preparátmi zvierat typických pre oblasť východného Slovenska,
lesníctva - na malej ploche sme sa snažili ukázať históriu hospodárenia v lesoch na území Slovenska,
histórie - venovaná spomienke na šľachtickú rodinu Csákyovcov, ktorí niekoľko storočí výrazne zasahovali do diania na Spiši a boli tiež majiteľmi kaštieľa,
trofejovú časť - najmä počas Dňa sv. Huberta slúži na prezentáciu najkvalitnejších poľovníckych trofeji okresných poľovníckych organizácii - Spišská Nová Vec, Levoča, Gelnica.
Chodba múzea slúži pre expozíciu trofejí z iných krajín sveta. Múzeum je skôr menšie a návštevníkom chce pripomenúť, na akom nádhernom kúsku zeme plnej života a histórie žijeme.